POZITÍVNE ÚČINKY ASHWAGANDHY

 
Antistress
Protistresový účinok
Jedným z najvýznamnejších pozitívnych účinkov ashwagandhy spočíva v jej protistresovom pôsobení. A stres, ktorý ashwagandha pomáha odbúravať sa týka všetkých druhov stresu - fyzického, mentálneho, emočného, stres z okolia atď. Ashwagandha významne znižuje krvné hodnoty kortizolu, hlavného stresového hormónu tela. Kortizol sa vypúšťa pri hocijakej forme stresu - hádka s partnerom/partnerkou, ťažký deň v práci, choroba, príprava na skúšku, nedostatok spánku, dlhý tréning... Pri hocijakej forme stresu. Kortizol má svoju funkciu a účel, ale reakcia ľudí je vo väčšine prípadov prehnaná a musíme hladinu kortizolu dramaticky znížiť. Tým, že blokuje kortizol nám ashwagadha pomáha lepšie zaobchádzať so stresom, rýchlejšie sa z neho spamätať a žiť zdravšie a vitálnejšie. Táto funkcia znižovania hladiny stresu, blokovania kortizolu taktiež pomáha k dolu uvedeným účinkom.
 
Uzkost
Proti úzkosti
Ashwagandha je tiež známa ako jeden z najlepších prírodných doplnkov proti úzkosti. Dvojito slepé testy preukázali, že ashwagandha pôsobí aspoň tak dobre ako väčšina známych farmaceutických liekov a to bez vedľajších účinkov. Toto je priama citácia z Wikipédie - Bolo preukázané, že ashwagandha je rovnako účinná ako niektoré upokojujúce lieky a ako niektoré lieky proti depresii. Konkrétne užívanie ashwagandhy počas doby piatich dní naznačuje, že ashwagandha má podobné účinky ako lieky proti úzkosti. Vedecký výskum realizovaný na našej ashwagandhe poukazuje na jej pôsobenie proti úzkosti - znižuje hladinu kortizolu v krvi o skoro 28%.
 
Sleep
Pre lepší spánok
Ashwagandha je preukázateľne silným a účinným prírodným liekom pomáhajúcim ľudom pri problémoch so spánkom. Už tisíce rokov ľudia na celom svete používajú ashwagandhu práve na tento účel. Tým, že sa jedná o účinný adaptogén, ashwagandha neuspí dobre vyspatú osobu pri užití počas dňa, ale pomôže osobe, ktorá potrebuje kvalitný spánok počas noci aby osoba zaspala a zostala spať. Je teda veľmi odlišná od typickej "tabletky na spanie" v tomto zmysle a pre mnoho ľudí je oveľa lepšia. Veľa ľudí s rôzne vážnymi problémami so spánkom veľmi rado používa ashwagandhu pre dlhší spánok a lepšiu kvalitu spánku. Ashwagandha pôsobí proti úzkosti a znižuje stresový hormón kortizol. Tieto dve funkcie pomáhajú ľuďom potrebujúcim tvrdší a pohodlnejší spánok.
 
Zapal
Pôsobí protizápalovo
Ashwagandha pôsobí protizápalovo. Veľa vedeckých štúdií toto tvrdenie potvrdzuje. Spôsob, akým doplnok vo forme ashwagandhy pôsobí protizápalovo nie je ešte úplne známy, ale znižovanie kortizolu môže mať na to účinok. Pokiaľ je vylučovaný v malých a "normálnych" množstvách je kortizol prospešný. Dopomáha k znižovaniu zápalu a pomáha telu bojovať s hlavnými stresovými faktormi. Ale naše hodnoty kortizolu sú vo väčšine prípadov privysoké. K optimálnemu zdraviu musíme túto hladinu znížiť a dostať ju do vyváženej hodnoty. Zápal je čoraz viac spájaný s mnohými chorobami od rakoviny cez artritídu až k migréne. Veľa odborníkov sa domnieva, že veľké zápaly stoja za hlavnými príčinami chronických chorôb. Zníženie zápalu je kľúčom k dlhšiemu a zdravšiemu životu.
 
Imunita
Zlepšuje imunitný systém
Ashwagandha, špecificky KSM-66, preukázateľne zlepšuje imunitný systém. Jeden z dôvodov prečo ashwagandha pomáha imunitnému systému má dočinenia s adaptogénnou vlastnosťou rastliny. Ashwagandha prispieva k znižovaniu kortizolu a k udržaniu odpočinutej homeostázy. Keď sú naše hormóny vyvážené, tak je aj náš imunitný systém silný. Ashwagandha môže pomáhať pri rýchlejšej liečbe prechladnutia alebo pri jej prevencii. Ashwagandha dosahuje tiež sľubných výsledkov pri znižovaní dĺžky genitálneho a ústneho herpesu - herpesový vírus nás najčastejšie výrazne zastihne pri oslabenom imunitnom systéme. Zvyšuje hladinu testosterónu u mužov. Jedným z najpozoruhodnejších účinkov ashwagandhy (hlavne KSM-66 ashwagandhy) spočíva v jej schopnosti zvýšiť hladinu testosterónu prirodzene u mužov v porovnaní s placebom. (Ženy sa nemusia obávať, pretože na nich ashwagandha funguje odlišne, ale je tiež veľmi účinná). Je vedecky dokázané, že ashwagandha KSM-66 prirodzene zvyšuje hladiny testosterónu u mužov o 17%. V rovnakej štúdii bolo tiež preukázané, že zvyšuje objem semena o 53%, a hustotu spermií o 167%. Toto sú vynikajúce výsledky poukazujúce na účinné zvyšovanie hodnôt testosterónu. Taktiež viď nižšie viac pozitívnych informácií ohľadom ashwagandhy, sily a atletickej výkonnosti.
 
Runner
Zlepšuje silu, výdrž a atletický výkon
KSM-66 ashwagandha je úžasný prírodný športový doplnok. Zvyšuje fyzickú silu a znižuje čas rekonvalescencie po dlhom a ťažkom tréningu. Má úžasné vlastnosti zvyšovania hodnôt hormónov ako je napríklad priemerné zvyšovanie úrovne testosterónu o 17% u mužov. Zlepšuje pamäť, pomáha pri učení a podporuje myseľ. Ashwagandha preukázateľne pomáha pri zlepšovaní pamäte na základe Wechslerovej pamäťovej škály. Je tiež vedecky dokázané, že predlžuje dobu sústredenia. Ashwagandha znižuje telový tuk a tiež znižuje regeneračný čas po cvičení.
 
Lovers
Afrodiziakum - zlepšovanie sexuálnej výkonnosti ako u mužov tak aj u žien - libido a výkon
Ashwagandha má za sebou tisícročnú tradíciu využívania ako účinné afrodiziakum ako v indickej ajurvédskej medicíne tak aj v čínskej tradičnej medicíne. Aktuálne výskumy jasne poukazujú na to, že ashwagandha zlepšuje sexuálny výkon u mužov aj žien viacerými spôsobmi. Ako adaptogén ashwagandha pôsobí veľmi dobre, ale odlišne na mužov a ženy. Je vedecky dokázané, že ashwagandha preukázateľne zvyšuje hladinu testosterónu. Taktiež zvyšuje sexuálnu túžbu, libido, výdrž a množstvo a kvalitu semena. Tým, že pôsobí proti úzkosti nepriamo pomáha libidu a sexuálnej túžbe. Existujú dôkazy, že pomáha riešiť problém s predčasnou ejakuláciou. U žien ashwagandha zvyšuje libido, lubrifikáciu, sexuálne uspokojenie, množstvo a kvalitu orgazmu. Protiúzkostlivé účinky napomáhajú ženám dostať sa do správnej "nálady" častejšie. Toto má nepriamy účinok na všetky hore spomenuté pozitívne účinky ashwagandhy.
 
Cancer
Pôsobí proti rakovine
Výskum sľubne poukazuje na protirakovinové účinky ashwagandhy. Protirakovinové vlastnosti pôsobia pomocou viacerých mechanizmov a rôznymi spôsobmi. Viacero laboratórnych štúdií poukazuje na to, že ashwagandha prispieva k spomaleniu rastu rôznych rakovinotvorných buniek. Withaferín A je špeciálny withanolid, ktorý sa nachádza vo výťažku z ashwagandhy a ktorý má silné protirakovinové účinky, ale okrem toho ešte najmenej 10 viacerých látok obsiahnutých v ashwagandhe pôsobí priaznivo proti rakovine. Látky nachádzajúce sa vo výťažku z ashwagandhy pôsobia na viacero mechanizmov ako silný protirakovinový faktor. Jedná sa o účinný antioxidant, ktorý chráni bunky pred rakovinou. Dopomáha k lepšiemu účinku liekov pri chemoterapii. Dokáže špecificky zamieriť a zabiť niektoré rakovinotvorné bunky a ponechať zdravé bunky nedotknuté. Zastavuje alebo hmatateľne znižuje angiogenézu, pod ktorou rozumieme tvorbu nových ciev, ktoré napomáhajú k rastu a šíreniu rakovinotvorných buniek.
 
Energy
Dodáva energiu
Okrem dopomáhania k lepšiemu spánku, je ashwagandha aj dobrým prostriedkom na dodávanie energie. Znie to možno paradoxne, že jedna rastlina môže pôsobiť ako pomôcka k lepšiemu spánku ako aj doplnok na dodávanie energie. Nezabudnite, ashwagandha pôsobí na celé telo prostredníctvom viacerých mechanizmov. Pomáha dať telo do jeho prírodného stavu homeostázy. Je úplne normálne pre človeka byť energický počas dňa a unavený a pripravený na spánok v noci. Toto sa práve snažíme pomocou ashwagandhy docieliť a toto je aj zdravé. Tým, že dopomáha k normálnym hodnotám hormónov a neurotransmiterov, ashwagandha nám pomáha k zmene nálady a k dobitiu energie keď to práve potrebujeme, napríklad pri ťarbavom prebudení sa s hmlistou mysľou.
 
Diabetes_new
Pomáha predchádzať cukrovke
Diabetes typu 2 ako aj prediabetes sú stavy, ktoré postihujú desiatky miliónov ľudí na svete. Prediabetes, diabetes typu 2, alebo cukrovka vznikajúca v dospelosti majú dočinenia s citlivosťou na inzulín. Vo všeobecnosti je naša strava často nevyhovujúca. Jeme priveľa cukru a naša pečeň potrebuje stále viac a viac inzulínu na odbúravanie cukru. Časom má naše telo problémy pri produkciou inzulínu a inzulín, ktorý produkuje je oveľa menej účinnejší. Ashwagandha dopomáha k zníženiu hodnôt cukru v krvi a k zvýšeniu citlivosti na inzulín.Taktiež sa snaží dosiahnuť nižších hodnôt cukru v krvi, aby telo nemuselo vypúšťať také veľké množstvo inzulínu do krvného obehu. Ashwagandha okrem prevencie cukrovky alebo pri prediabetese tiež pomáha liečiť prirodzene symptómy pacienta, ktorý už má vyvinutú cukrovku - vrátane zníženia rizika problémov so srdcom a rizík spájaným s touto chorobou.
 
Srdce
Zdravé srdce
Ako rakovinu, tak aj choroby srdca sa ťažko dokážu vedecky skúmať pomocou klasickej metódy "dvojito slepých testov". Ale terajší výskum zameraný na účinky ashwagandhy na srdce vyzerá veľmi sľubne. Ashwagandha značne znižuje hodnoty kortizolu, telového stresového hormónu. Vysoké hodnoty kortizolu sa tradične spájajú s chorobami srdca a infarktami, čiže iba zníženie kortizolu môže značne prispieť k zníženiu rizika vzniku srdcových chorôb. Ashwagandha taktiež bojuje proti úzkosti a stresu - nižšie hodnoty úzkosti a stresu sú veľmi dobré pre srdce. Na štúdiách bolo preukázané, že ashwagandha znižuje hodnoty triglyceridu ako aj cholesterolu vo všeobecnosti. Je doložené, že taktiež znižuje krvný tlak. Protizápalové a antioxidačné vlastnosti ashwagandhy môžu tiež pomáhať pacientom po infarkte, aby sa rýchlejšie uzdravili a zotavili.
 
Drogy
Odvykanie od drog
Ashwagandha môže mat pozitívny efekt na liečbu pri ťažkej alebo akútnej terapii pri odvykaní od opiátov. Toto zahŕňa ľudí snažiacich zbaviť sa závislosti od heroínu, morfia, kodeína...Ashwagandha pomáha pri ochrane a regenerácií neurónov a zabraňuje strate dopamínovej aktivity, ktorá sa spája s odvykaním od opiátov. Ashwagandha pôsobí aj ako anxiolytický liek - proti úzkosti. Potenciálne pomáha pacientom postupne znižovať ich dávky a nakoniec sa úplne zbaviť závislosti na týchto benzodiazepínoch. Predtým, ako začnete experimentovať a začínať s vlastnými odvykacími programami, poraďte sa pre bezpečnosť najskôr s lekárom.

Používaním tejto stránky súhlasíte s použitím cookies pre poskytnutie lepších služieb. viac informácií

Nastavenia cookies na tejto stránke sa snažia o poskytnutie maximálneho komfortu pri prehliadaní a pomáhajú nám poskytovať vám lepšie služby. Pokiaľ si stránku budete prehliadať ďalej, alebo kliknete na tlačítko „Rozumiem“, prejavujete svoj súhlas s týmto nastavením.

Zavrieť